
Střední Evropa prochází dynamickými ekonomickými změnami, kde se pozice lídrů dramaticky proměňuje. Ačkoliv si Česká republika stále drží náskok v HDP na obyvatele, její dřívější dominance výrazně slábne. Skutečným ekonomickým tygrem regionu se za poslední dvě dekády stalo Polsko, které excelentně využilo evropské fondy i vlastní investice. Díky tomu Poláci dnes už předbíhají Čechy v kupní síle a průměrných příjmech, což potvrzuje rozsáhlá srovnávací analýza skupiny CREDITAS napříč zeměmi bývalé V4.
Jedním z nejpalčivějších problémů Česka je alarmující nedostupnost vlastního bydlení, přičemž Praha z tohoto hlediska představuje evropský extrém. Hlavním důvodem je drasticky pomalé stavební řízení, které je v Česku osmkrát delší než v Polsku. Přes vysoké ceny bytů však překvapivě levné zůstává nájemní bydlení, což je nejlepší výsledek z postsocialistických zemí. Další významnou zátěží pro české domácnosti jsou jedny z nejdražších cen elektřiny v regionu, kde na rozdíl od Polska, Maďarska či Slovenska nejsou ceny regulovány a plně dopadají na spotřebitele.
Zatímco v cenách potravin zůstává Česká republika jednou z nejdražších zemí ve střední Evropě, v cenách benzínu si drží téměř nejnižší pozici, ačkoliv v poměru ke kupní síle jsou stále vysoké. Dlouho obdivované Německo jako ekonomický vzor ztrácí svůj náskok, ale ani této příležitosti Česko plně nevyužilo. Pokud se Česká republika urychleně nezaměří na strategické investice, zefektivnění stavebního řízení a účinné řešení energetické krize, hrozí, že Polsko ji brzy předběhne nejen v ekonomických ukazatelích, ale i v celkové kvalitě života, a definitivně potvrdí svůj status regionálního lídra.