
Německá politická scéna se dohodla na zavedení povinného pojištění pro případ živelních škod, což představuje významný krok k ochraně majetku občanů. Nová koalice CDU/CSU a SPD plánuje, že němečtí pojistitelé budou muset automaticky nabízet toto pojištění při sjednávání pojištění obytných budov. V současnosti se zvažuje i varianta „opt-out“, kde by pojištění pro případ živelních škod bylo standardní součástí, pokud by ho klient výslovně neodmítl. Tento krok reaguje na rostoucí frekvenci a intenzitu živelních katastrof a má za cíl zvýšit finanční zabezpečení obyvatelstva.
Zavedení povinného pojištění by se týkalo škod způsobených povodněmi, silným deštěm a dalšími přírodními živly. Kromě rozšíření pojistného krytí se plánuje i detailní regulace pojistných podmínek a zavedení státního zajištění, které by garantovalo dlouhodobou udržitelnost systému. Důležitým aspektem je také analýza zodpovědnosti plánovacích orgánů v oblastech nejvíce ohrožených živelními riziky, a to i s ohledem na pravidla ručení státu za jejich rozhodnutí. Cílem je minimalizovat škody a zajistit, aby stavební rozvoj bral v úvahu potenciální rizika. Zájmy nájemníků budou rovněž zohledněny v novém rámci.
Impulsem pro zavedení povinného pojištění byla povodňová katastrofa v roce 2021, která způsobila pojištěné škody ve výši 8,5 miliardy EUR. V té době bylo pojištěno pouze 46 % obytných budov proti přírodním nebezpečím, ačkoliv toto číslo vzrostlo na současných 54 %. Nové opatření má zajistit, aby se ochrana proti přírodním katastrofám stala standardem a snížila se finanční zátěž pro jednotlivce i stát. Očekává se, že se dohodne konečná podoba, zejména ohledně zapracování konceptu opt-out řešení, a že se povinné pojištění stane realitou.