
Nejnovější studie platební morálky od Dun & Bradstreet a CRIBIS přináší fascinující vhled do finanční kondice podniků napříč 40 zeměmi. Zjištění za rok 2024 ukazují, že 61,8 % českých firem plní své závazky včas, což je řadí do první třetiny evropského žebříčku, srovnatelně s Německem či Švýcarskem. Naproti tomu na Slovensku včas platí pouze 55,6 % společností. Tato data, vycházející z analýzy více než půl miliardy B2B transakcí, jasně signalizují stav ekonomické stability a důvěry v podnikatelském prostředí.
Evropské srovnání odhaluje výrazné rozdíly v dodržování splatnosti. Absolutními lídry v platební morálce jsou Dánsko (94,2 %) a Polsko (87,5 %), demonstrující příkladnou finanční disciplínu. Na druhém konci spektra se nachází země jako Rumunsko (12,0 %), Portugalsko (18,7 %) nebo Bulharsko (19,1 %), kde je riziko opožděných plateb značně vyšší. Zajímavostí je, že ačkoli česká platební morálka vykazuje mírný nárůst, více než třetina sledovaných evropských trhů, včetně ekonomicky silných zemí jako Německo či Francie, zaznamenala v posledním roce mírné zhoršení.
Pro exportéry a mezinárodní obchodníky je znalost těchto trendů naprosto klíčová. Efektivní řízení rizik a strategické plánování závisí na přesných informacích o platebním chování v jednotlivých zemích. Jak zdůrazňuje Kateřina Klosová z Dun & Bradstreet, platební morálka je citlivým barometrem důvěry, který pomáhá firmám ověřovat své protistrany a minimalizovat potenciální ztráty. Využití takových analytických nástrojů je nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti a úspěšné dobývání nových trhů v dnešní dynamické globální ekonomice.