
Současné astronomické ceny bydlení v Česku, které již patří k nejvyšším v Evropě ve vztahu k průměrným příjmům, se chystají na další šokující nárůst. Může za to nová revoluční směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov (EPBD), která je klíčovou součástí ambiciózního Green Dealu. Tato legislativa zásadně přetvoří český stavební trh a realitní sektor, neboť zavádí přísné ekologické požadavky na novostavby i stávající bytový fond, a to s jediným jistým výsledkem – výrazným zdražením pro každého.
Už od roku 2030 musí být všechny nově postavené domy a byty zcela nulově emisní, což znamená konec plynových kotlů a masivní investice do solárních panelů, tepelných čerpadel a špičkové izolace. Tyto nároky mohou zvýšit cenu nového rodinného domu o více než milion korun a pražského bytu klidně o 1,5 milionu. Avšak zelená regulace se nezastaví jen u novostaveb; drtivý dopad pocítí i majitelé starších bytů, včetně panelákových. Tisíce domácností s byty v nejhorších energetických třídách F a G budou čekat povinné renovace, jako je zateplení, výměna oken a modernizace topení, což může pro jeden průměrný byt znamenat jednorázovou investici v řádu stovek tisíc korun, a bez ní hrozí, že se nemovitosti stanou neprodejnými či nepronajímatelnými.
Kdo nakonec zaplatí tuto masivní transformaci? Odpověď je jasná: čeští občané a jejich rozpočty. Ať už formou přímých investic do vlastních nemovitostí, nebo nepřímo skrze rostoucí daně a zdražené nájmy, jelikož majitelé a developeři budou nuceni přenést náklady na konečné spotřebitele. I když se Evropská komise snaží uklidňovat sliby dotací, realita je taková, že finanční břemeno bude obrovské. Celý Green Deal tak klade na obyvatele bezprecedentní finanční tlak, čímž se již tak nedostupné bydlení stane pro většinu ještě nedosažitelnějším. Prodejte či kupte si dům či byt, ale připravte se na vyšší ceny a nutné ekologické investice, které přichází s povinnými změnami energetiky budov.