
Překvapivý obrat v měnové politice Evropské centrální banky (ECB) zanechal trhy v úžasu! Ačkoliv ECB na svém posledním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, signalizovala značnou opatrnost ohledně jejich dalšího poklesu. Investoři, kteří dosud spoléhali na další uvolňování měnové politiky v eurozóně, byli nuceni přehodnotit své sázky, což vedlo k viditelnému poklesu očekávání ohledně snižování sazeb v letošním roce. To naznačuje zásadní změnu v přístupu, která může mít dalekosáhlé důsledky pro celou evropskou ekonomiku a finanční trhy.
Šéfka ECB, Christine Lagardeová, sice drží dveře otevřené všem možnostem, ale její prohlášení o tom, že cyklus uvolňování měnové politiky je „prakticky u konce“, rezonuje silně. Přestože rizikové faktory pro ekonomický růst stále přetrvávají, existuje značná naděje na zlepšení, zejména pokud se EU a USA dohodnou na obchodním příměří. Takový scénář by mohl evropskou ekonomiku s nízkými sazbami a očekávaným rozpočtovým stimulem katapultovat k silnějšímu výkonu, což by paradoxně mohlo vést k úvahám o prvním růstu úrokových sazeb, nikoli k jejich dalšímu poklesu. Dokonce i v případě selhání obchodních jednání není snížení sazeb jisté, neboť EU má připravena odvetná opatření, která by ovlivnila nejen růst, ale i inflaci.
A co to všechno znamená pro Českou národní banku (ČNB) a české investory? Ostražitější postoj ECB by s velkou pravděpodobností přinesl i daleko obezřetnější kroky ze strany ČNB. Ta je již nyní známá svou opatrností vůči dalším poklesům sazeb. Pokud by se potvrdil méně agresivní přístup ECB a očekávaný poslední pokles sazeb v eurozóně by se „odepsal“, je vysoce pravděpodobné, že by ČNB udržela svou základní repo sazbu stabilní na úrovni 3,5 % po delší dobu. Tato stabilita by mohla nabídnout předvídatelnost pro české podniky a domácnosti, ale zároveň zchladit naděje na brzké zlevnění úvěrů.