
Americká ekonomika čelí znepokojivé realitě: státní dluh USA dosahuje úrovní, které mnozí experti považují za neudržitelné. S úvěry nefinančnímu sektoru šplhajícími k 252 % HDP a vládním dluhem blížícím se 100 % HDP (a hrubým dluhem dokonce 122 %) narůstají vážné obavy o budoucí finanční stabilitu Spojených států. Tato situace vyvolává otázky o schopnosti země financovat svůj provoz, zvláště pokud by trhy ztratily důvěru v kroky Federálního rezervního systému.
Zatímco oficiální projekce Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) předpovídají další růst dluhu k HDP na 156 % do roku 2055, existují vážné obavy, že i tyto odhady mohou být příliš optimistické. Pokud například nedojde ke zrušení daňových škrtů z roku 2017, mohl by čistý dluh k HDP vystoupat až na 220 %. Pesimističtější scénáře, které počítají s nižším růstem HDP a vyššími úrokovými náklady, malují ještě temnější obraz: dluh by mohl dosáhnout alarmujících 389 % HDP do roku 2100, s čistými úrokovými platbami ve výši 16 % HDP – což by znamenalo téměř bezprecedentní zátěž.
Jaká jsou východiska z této dluhové spirály? Mezi navrhovaná řešení patří snížení vládních výdajů, zvýšení daňových příjmů, podpora růstu reálného HDP a udržování nízkých úrokových sazeb. Pokud se však nepodaří tato opatření efektivně zkombinovat, hrozí radikální otřesy finančního systému. V takovém nejistém prostředí by zlato mohlo posílit svou pozici jako tradiční bezpečná investice a ochrana proti systémovým rizikům, přičemž analýzy naznačují jeho rostoucí atraktivitu v očích investorů hledajících jistotu.