
Ponořte se do fascinujícího obratu v česko-amerických obchodních vztazích! V minulém roce dosáhla Česká republika s USA překvapivého a historicky rekordního obchodního přebytku ve výši 4,2 miliardy korun, což je stav nevídaný od roku 2016. S exportem, který nominálně dosáhl astronomických 133,5 miliardy korun – a to s ohromujícím meziročním nárůstem o devatenáct procent – se česká ekonomika zdála na cestě k bezprecedentnímu úspěchu. Tato dynamika však čelí náhlé hrozbě v podobě oznámených 30% amerických cel na dovoz z EU, která mají vstoupit v platnost již od 1. srpna.
Které tuzemské firmy a produkty pocítí dopad těchto nových protekcionistických opatření nejvíce? Analýza exportních dat odhaluje tři klíčové oblasti. Dominantní pozici zaujímají telefony, včetně mobilních, s vývozem za 6,4 miliardy korun. Hned v závěsu jsou vysoce sofistikované elektronové mikroskopy, exportované za 6,3 miliardy korun, kde jsou USA klíčovým odbytištěm pro české inovátory jako brněnský Thermo Fischer Scientific nebo turnovský Crytur, kteří posouvají hranice vědeckého zobrazování.
Třetí nejvýznamnější kategorií jsou proudové motory a jejich díly, s exportem za 5,9 miliardy korun, kde hraje zásadní roli společnost PBS z Velké Bíteše, jediný výrobce proudových motorů v Česku s kritickou závislostí na americkém trhu. Strategickou reakcí na hrozící cla je pozoruhodná investice PBS do dvou výrobních hal přímo v USA, což jim umožní obejít budoucí bariéry. Tato aktivní adaptace ukazuje, jak české podniky reagují na měnící se globální obchodní klima, a podtrhuje, jak jsou výzvy amerických cel katalyzátorem pro inovace a přehodnocování mezinárodních dodavatelských řetězců.