Blíží se nákupní sezóna plná slev a Česká obchodní inspekce (ČOI) bije na poplach! Zahájila intenzivní kontroly, které se zaměřují především na online prodejce a velká internetová tržiště, kde rizika pro spotřebitele enormně rostou. Ústřední ředitel ČOI Ing. Jan Štěpánek zdůrazňuje, že jejich prioritou je nejen ochrana, ale i edukace spotřebitelů – hlavně těch, kteří s nakupováním na internetu teprve začínají. Největší nebezpečí číhá u anonymních e-shopů, které neuvádějí základní kontaktní údaje. Nakupující tak nevědí, s kým uzavírají smlouvu, komu posílají peníze a kde následně uplatnit svá práva na odstoupení od smlouvy.
Pro zajištění bezpečného nakupování je klíčová obezřetnost a správné informace, které spotřebitelé naleznou na webu ČOI. Právě zde je k dispozici aktualizovaný seznam rizikových e-shopů, který již čítá přes 1100 položek, přičemž jen za letošní rok přibylo více než 330 podezřelých prodejců. ČOI se intenzivně zaměřuje také na dodržování pravidel pro slevy. Varuje, že prodejci musí uvádět vždy nejnižší cenu produktu za posledních 30 dnů před slevou – jakékoliv nejasné informace jako „běžná cena“ jsou nepřípustné. Spotřebitelům se doporučuje důkladně kontrolovat účtenku, aby se ujistili, že jim byla deklarovaná sleva řádně zaúčtována.
Závěr roku s sebou přináší i speciální kontroly, zejména v oblasti prodeje pyrotechniky. Od 1. prosince platí přísnější pravidla, která striktně stanovují věkové hranice pro nákup (15 let pro kategorii F1 a 18 let pro F2). Inspektoři ČOI dohlížejí na to, aby se pyrotechnika prodávala pouze osobám splňujícím tyto požadavky. Zároveň platí jasný zákaz prodeje pyrotechnických výrobků (vyjma kategorie F1) mimo kamenné prodejny, tedy ve stáncích a na tržnicích. Pro ověření důvěryhodnosti neznámých prodejců a získání dalších cenných rad pro ochranu spotřebitele navštivte webové stránky coi.gov.cz.