Český hypoteční trh zažívá nečekaný otřes, který výrazně mění plány mnoha domácností toužících po vlastním bydlení. Průměrné nabídkové sazby hypoték v dubnu vyskočily o 29 bazických bodů a Swiss Life Hypoindex se tak po delší pauze opět vyhoupl nad kritickou hranici pěti procent na aktuálních 5,18 %. Jde o nejprudší nárůst od léta 2022, který vrací úroveň úročení k hodnotám z konce roku 2024 a jasně signalizuje, že cesta k levnějším úvěrům na bydlení narazila na nečekanou překážku.
Tento skokový nárůst se okamžitě a bolestivě promítá do peněženek budoucích dlužníků. U vzorové hypotéky ve výši 3,5 milionu korun narostla měsíční splátka o téměř 600 korun, což v součtu za celé fixační období představuje pro rodinný rozpočet citelný výdaj navíc. Nejvýraznější zdražení postihlo nejoblíbenější tříleté a pětileté fixace, na které banky promítají rostoucí náklady na mezibankovním trhu a nejistý výhled budoucí inflace, jenž tlačí tržní sazby směrem vzhůru bez ohledu na aktuální kroky centrální banky.
Výhled pro zbytek roku 2026 nenabízí příslib rychlého zlevnění, ale spíše éru kolísání v pásmu mezi 4,7 % a 5,3 %. Současný vývoj potvrzuje, že ceny hypoték jsou nyní v zajetí očekávání finančních trhů a opatrnosti bank, které pečlivě střeží své marže před ekonomickými riziky. Pro zájemce o úvěr to znamená nutnost mnohem preciznějšího finančního plánování, jelikož dostupnost bydlení se kvůli kombinaci vysokých cen nemovitostí a dražšího financování opět citelně zhoršuje.