České stavebnictví si drží silnou kondici, ačkoliv poslední měsíce roku naznačují mírné zpomalování tempa. Říjnové výsledky potvrdily robustní výkon, který je však obezřetně sledován, zejména v segmentu inženýrského stavitelství. Tato oblast, zaměřená primárně na infrastrukturu, dosáhla svého vrcholu v srpnu a od té doby postupně klesá. I přes toto snížení výkonu se očekává, že rok 2025 uzavře tato část sektoru s velmi solidními čísly, která sice nepřekonají historické rekordy z dob před globální finanční krizí, ale v kontextu posledních let představují stabilní a příznivý rozvoj.
Kde se ovšem objevuje zásadní rozpor, je klíčový segment bytové výstavby. I když říjnová data zaznamenala velmi slušné výsledky, tažené rozsáhlými developerskými projekty v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji, celková bilance od začátku roku je podstatně méně optimistická. Roční počet nově zahájených bytů se kriticky drží na hranici pouhých 35 tisíc. Tento objem je zcela nedostatečný k pokrytí stoupající poptávky, kterou živí trvalý hypoteční boom a intenzivní zájem o investiční byty. Situace se v brzké době zřejmě nezlepší, jelikož statistiky nových stavebních povolení nevěští žádný pozitivní obrat.
Budoucnost celého stavebního sektoru v nadcházejícím roce je těsně svázána s dostupností financí. Jestliže se podaří zajistit potřebné finanční krytí pro rozsáhlé investiční plány veřejného sektoru, má stavebnictví šanci pokračovat v mírném růstu. V opačném případě hrozí, že po letošním očekávaném devítiprocentním růstu přijde ostřejší korekce. Experti varují, že výhled na příští rok je zdrženlivý, a růst stavebnictví se bude pohybovat pravděpodobně jen těsně nad nulou, což představuje významnou výzvu pro stabilitu trhu.