Červnová bilance zahraničního obchodu České republiky skončila v přebytku 15,5 miliardy korun, což mírně zaostalo za očekáváním trhu (17,2 mld. Kč). Hlavním motorem pozitivního výsledku zůstává tradičně automobilový průmysl s přebytkem 65,7 miliardy korun, který meziročně vzrostl o 3,8 miliardy. Významně přispěl také sektor strojů a zařízení s přebytkem 14,8 miliardy korun. Tyto zisky však byly částečně eliminovány hlubokými schodky v obchodu s ropou a zemním plynem, základními kovy a chemickými látkami.
Meziročně se celkový přebytek snížil o 11,5 miliardy korun, přestože vývoz vzrostl o 11,2 % a dovoz o 14,9 %. Kromě motorových vozidel se dařilo i vývozu elektřiny a strojů. Negativní vliv na bilanci měl především prudce rostoucí dovoz počítačů a elektroniky (prohloubení schodku o 6,9 mld. Kč) a vyšší náklady na energie, konkrétně ropu a zemní plyn (prohloubení schodku o 4,2 mld. Kč). Výrazně se snížil i přebytek u ostatních dopravních prostředků.
I přes přetrvávající rizika, jako jsou kolísající ceny energií a rostoucí konkurence z Číny, zůstává tuzemský export překvapivě odolný. Přestože červencová data mohla být ovlivněna eskalací napětí na Blízkém východě, začátek srpna přináší uklidnění situace a pokles cen ropy. Analytici očekávají, že negativní dopad drahých energií na obchodní bilanci bude postupně slábnout, což by mohlo být pozitivní zprávou i pro posílení české koruny.