
Průmyslová deflace v Česku nabírá na síle! Dubnová data ukázala pokles cen průmyslových výrobců o 1,3 % meziročně, což překonalo tržní očekávání. Tento trend je tažen především zlevňujícími energiemi, konkrétně ropou, zemním plynem a elektřinou. Naopak, zemědělství a potravinářský sektor zaznamenaly růst cen, což může vést ke zdražování potravin pro spotřebitele.
Z detailnějšího pohledu, v průmyslu nejvíce zdražilo dřevo a výrobky z něj, následované pryžovými a plastovými produkty. Na druhou stranu, největší pokles cen zaznamenala ropa a zemní plyn, černé a hnědé uhlí a chemické látky. Vliv energií je klíčový – bez jejich poklesu by průmyslové ceny dokonce mírně rostly. Tento vývoj souvisí s odezníváním energetické krize a příznivou situací na globálním trhu s ropou.
Ačkoliv zlevňující energie tlumí celkovou inflaci, v potravinářství a zemědělství dochází k opačnému trendu. Rostoucí ceny v těchto sektorech signalizují, že by se spotřebitelé měli připravit na možné zdražování potravin. Nicméně, kromě potravin zůstává cenový vývoj v průmyslu umírněný, a tak by výraznější zdražování zboží v nejbližších měsících nemělo nastat. Hlavní inflační hrozbou tak zůstává sektor služeb, na který se bude třeba zaměřit.