Globální ekonomika hlásí nečekaně pozitivní zprávu: riziko platební neschopnosti firem v roce 2025 napříč kontinenty pokleslo. Podle nejnovějšího vydání Atlasu rizik zemí společnosti Allianz Trade došlo ke zvýšení ratingu u 36 států, což signalizuje stabilizaci po předchozích turbulentních letech. Tento prestižní žebříček, založený na analýze 83 zemí a desítkách ekonomických ukazatelů, slouží jako klíčový kompas pro investory i podniky. Pomáhá jim efektivně chránit peněžní toky a proměnit hluboké povědomí o tržních rizicích v nepopiratelnou konkurenční výhodu v mezinárodním obchodě.
Česká republika si v tomto hodnocení udržela svou pevnou pozici v elitní skupině zemí s nízkým rizikem. Mezi hlavní pilíře tuzemské stability patří silné státní instituce, členství v Evropské unii a stabilní finanční systém s rozumnou mírou zadlužení. Přesto analytici varují před potenciálními hrozbami, které by mohly budoucí vývoj zkomplikovat. Jde především o vysokou závislost české ekonomiky na exportu a importu, napjatou situaci na trhu práce či obavy o kontinuitu v udržitelnosti veřejných financí po nástupu nové vládní koalice.
I přes celkový globální optimismus se však pod povrchem skrývají varovné signály, neboť počet snížení ratingů se meziročně téměř ztrojnásobil. Znepokojivý je fakt, že zhoršení střednědobého makroekonomického prostředí postihlo klíčové hráče jako USA, Francii či Belgii, které dohromady generují celou třetinu světového HDP. Světová ekonomika nyní prochází érou strukturálních změn poháněných umělou inteligencí a klimatickými šoky. Úspěch v tomto bouřlivém období bude záviset na proaktivním řízení rizik a schopnosti firem selektivně přistupovat k jednotlivým trhům s ohledem na jejich fiskální trajektorie.